امکان ارسال 3 (سه) ساعته در شهر تهران

صفحه اصلی / اسباب بازی / مدل آموزشی STEAM

مدل آموزشی STEAM

comming soon 1

مدل آموزشی استیم (STEAM)

 چرایی پیدایش نظام آموزشی استیم:

اسباب بازی نقش به سزایی در نظام آموزشی نوین پیدا کرده، از اینرو فعالیت های بازی محور در مراکز آموزشی رواج یافته است، یکی از مدل های آموزشی که در آن اسباب بازی نقش کلیدی دارد، مدل آموزشی استیم است، مجله علمی بازی بین (بازی پدیا) در این مقاله سعی دارد که این نظام آموزشی و نقش اسباب بازی و بازی را در آن معرفی کند.

چرایی پیدایش نظام آموزشی استیم:

در نظام آموزشی سنتی مباحث آموزشی به صورت جدا از هم به کودکان آموزش داده میشود، بدین صورت که کلاس درس ریاضی از کلاس علوم جدا است و وقتی که مفاهیم ریاضی همچون رادیکال، هندسه و .. و مباحث علوم آموزش داده میشود به یادگیرنده چرایی اینکه چرا این مبحث را باید یاد بگیرد و به چه کار در آینده او می آید چیزی گفته نمیشود، چنین مدلی از آموزش سبب میشود که انگیزه یادگیرنده کاهش پیدا کند و بدین سبب معمولا دانش آموزان به دنبال انگیزه های بیرونی همچون نمره و تشویق والدین برای علم آموزی هستند. به دلیل مشکلات متعدد در نظام آموزشی، نظام آموزشی استیم در کشورهای توسعه یافته ایجاد شده است و به سرعت در حال توسعه در مراکز آموزشی و محصولات آموزشی است.

نظام آموزشی استم (STEM) :

نظام آموزشی STEM یک نظام آموزش ترکیبی است که مخفف کلمات Science، Technology، Engineering و Math هست. در این ساختار هیچ چیزی آموزش داده نمیشود مگر اینکه کاربرد آن برای یادگیرنده مشخص  باشد. اینطوری میتوانید تصور کنید که همه وسایل ساخته شده برگرفته شده از یک فناوری هست، فناوری همان کاربردی ساختن علوم است که توسط مهندسی ایجاد شده است، ریاضیات در واقع زبان مشترک بین علوم، فناوری و مهندسی است. با این تعریف میتوان متوجه شد که همه اتفاقات دنیا متشکل از این چهار عنصر است، به همین دلیل در نظام آموزشی استم همه چهار عنصر با یکدیگر آموزش داده میشود. و این سبب میشود که راندمان یادگیری به مراتب افزایش پیدا کند.

نظام آموزشی استیم (STEAM) :

مدل آموزشی استیم همان مدل توسعه یافته استم (STEM) هست که عنصر هنر نیز به آن اضافه شده است، در این مدل آموزشی سعی میشود نقش هنر و دیزاین را در آموزش ها ارائه دهند و مدل کاملتری از آموزش ارائه شود. در این مدل آموزشی، نقش فعالیت های مبتنی بر خلاقیت و هنر با کاربرد علم و فناوری پر رنگ تر است.

Screen Shot 2017 01 24 at 2.53.35 PM 630x267 1

نقش اسباب بازی در نظام آموزشی استیم:

همانطور که بیان شد نظام آموزشی استیم یک مدل ترکیبی است از اینرو مربی یا دانش آموز باید ارتباط بین همه این مولفه ها را برقرار کند تا فرایند یادگیری اتفاق بیفتد، بدین جهت اسباب بازی های طراحی شده بر مبنای استیم میتواند نقش بسزایی در برنامه های آموزشی استیم داشته باشد. این مدل از اسباب بازی های آموزشی طوری طراحی شده اند که مولفه های، علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی را در یک ساختار ترکیبی به فردی که در حال بازی کردن است آموزش میدهند، استفاده از این مدل از اسباب بازی های بازی محور میتواند به صورت غیر مستقیم مفاهیم عمیقی را به مخاطب یاد دهد. برند های بزرگی همچون لگو، فیشرتکنیک، تایمز اند کازموس، انجینو، مکانو و .. در کشورهای اروپایی و آمریکایی این مدل از اسباب بازی ها را تولید میکنند و البته در چند سال اخیر اسباب بازی هایی توسط برند های مختلف ایرانی با این رویکرد طراحی و تولید شده اند که بازی بین آنها را در یک دسته بندی به نام اسباب بازی های استم (STEM) در بخش دسته بندی های سایت آورده شده است. از آن جهت که اسباب بازی های استم عموما نوع خاصی از اسباب بازی های ساختنی هست، در زیر دسته ساختنی ها قرار گرفته است.

steam process 1

فرایند مدل آموزشی استیم:

در این فرایند آموزشی ابتدا سعی میشود یک مسئله ای ایجاد شود و آن مسئله با روش های مختلف تحقیق شود و در یک فرایند یادگیری، یادگیرنده خودش راه حل را کشف کند، سپس سعی کند تا ارتباط بین مولفه ها پیدا کند و با موضوع ارتباط قوی تری برقرار کند، در ادامه سعی کند نتایج بدست آمده را در کنار یکدیگر بگذارد و چیزی را بسازد، در نهایت نوبت به تأمل کردن و فکر کردن در خصوص کل فرایند و سازه ساخته شده است. این مدل از فرایند آموزشی توسط Lego education به نام 4C شناخته میشود، در مدل لگو مرحله تحقیق و کشف حذف شده است و به جای آن مرحله ادامه دادن وجود دارد.

a07edd33 ad99 4f8d a284 985378f2358a

فعالیت های آموزشی مبتنی بر استیم در ایران:

 در ایران مجموعه های مختلفی روی این مدل های آموزشی کار میکنند و خدمات آموزشی آن را ارائه میکنند، یکی از شرکت های پیشرو شرکت مهارت افزا است که دوره های آموزشی استیم را در مراکز آموزشی متعدد و معروف در ایران برگزار میکند، برای دسترسی به اطلاعات آن شرکت میتوانید از این لینک کانال تلگرام استفاده نمایید.

اسباب بازی های استم:

اسباب بازی های استم دارای ویژگی های هستند که ظرفیت استفاده در فرایند آموزشی استیم بیان شده در قبل را داشته باشند و این امر به برنامه آموزشی و مربی ها وابسته است، از اینرو برخی از ابزار ها و اسباب بازی ها که این ویژگی ها را دارند در سایت بازی بین مشخص است و این به معنای این نیست که برخی دیگر از اسباب بازی ها این پتانسیل را نداشته باشند.

هدف از نظام آموزشی استم:

مدل آموزشی استم علاوه بر تاثیر آن برای جذابیت بخشی به فرایند یادگیری، سعی دارد با توسعه ظرفیت های علمی و مهارتی نسل آینده، رهبران علم و فناوری را تربیت کند، همانطور که میدانید علم و فناوری نقش زیادی در حال حاضر و آینده جامعه بشری دارد و باتوجه به ارزش افزوده آن، زیربنای اقتصاد کشورها خواهد بود، رئیس جمهور پیشین آمریکا در این خصوص یک جمله دارد که میگوید، STEM Education for Global Leadership ، به این معنی که آموزش استم برابر است با رهبری و پیشرو بودن در دنیا. با توجه به اینکه رویکرد کشور ما نیز در اسناد بالادستی توجه به علم و فناوری و اقتصاد مقاومتی است، استفاده کردن از مدل های آموزشی نوین همچون استم با در نظر گرفتن شرایط بومی ایران ارزشمند خواهد بود.

بازی استیم و استم

درباره نویسنده :